marți, 4 iulie 2017

Sezon de vară la MNAR!


 
Muzeul Național de Artă al României nu pleacă în vacanță, vă oferă programe de vacanță!
Vernisajele unor expoziții-eveniment, activități educative pentru familii la sediul central, Muzeul Colecțiilor de Artă și Muzeul Pallady pot face vara mai plăcută la București.
Începând cu prima decadă a lunii iulie, vor avea loc vernisajele expozițiilor Tudor Banuș – Honoré Daumier. Întâlniri în pagini tipărite, Ion Grigorescu – Opera pictată (1963-2017) și, ulterior, Artiști români în Marele Război. Vizita ghidată în expoziția Ceruri de purpură și Mesageri identitari, un eveniment realizat în parteneriat cu ICR care aduce în prim plan semnificațiile simbolice ale portului popular românesc, deschid seria activităților cu conținut educativ care mai cuprind programe pentru familii realizate de educatorii muzeali ai MNAR și asociațiile partenere. 

- Extras Comunicat de presă -

Pentru evenimentele din prima decadă iată câteva detalii,  iar pentru cele ce urmează, se poate accesa site-ul MNAR.





 

joi, 22 iunie 2017

Angela Buciu, încă pe simeze până pe 29 iunie a.c.


Expoziție de artă decorativă” până pe 29 iunie a.c.

La Galeria Artelor, Cercul Militar Național - București


Aflăm pe simeze o autoare reflexivă, atentă la armonii coloristice și la detaliul tehnic al asamblării – foarte important în tapiserie, precum și la alcătuirea unei expoziții în care fiecare lucrare trebuie să aducă ceva nou, prin subiect, formă, culoare sau tehnică, având o experiența expozițională de peste 30 de ani.


Indiferent de tehnica sau mai degrabă în tehnicile în care sunt lucrate, cusătură, broderie, tapiserie pe gherghef, croșetare, împletire sau colaj, păretarele se preling adesea din suprafața plană sau împung spațiul în volumetrii, dimensiuni și dispuneri interesante.

Privind lucrările rămâi uimit de câte culori, nuanțe și structuri au firele textile industriale, căci trebuie specificat, aportul personal al artistei în alcătuirea culorilor este minim. Și totuși, cu meșteșug și toate aceste materiale, culori și forme artista își definește o realitate specială, abstractizată, puternic colorată, care umple cu energia sa pozitivă Galeria Artelor.

Foarte plăcute ochiului sunt vazele cu flori sau câmpurile cu flori care de departe par a fi picturi, dar privind de aproape descoperim detalii volumice alcătuite cu croșeta sau alte tehnici specifice. Referitor mai ales la aceste lucrări, găsim a fi interesant modul în care artista sugerează sau materializează umbrele, chiar și atunci când acestea vin cu un contrast dur.

Autoarea aduce în prim plan tradiția obiectului cusut, țesut, împletit sau croșetat, obiect de mândrie și dovada priceperii gospodinei casei, trecând însă, mai departe, la alt nivel, mai sofisticat, mai actual, mai modern, la actul artistic. Și trebuie precizat, nu puține au fost vizitatoarele care s-au interesat asupra tehnicilor și materialelor utilizate, prinse de vraja realizărilor Angelei Buciu.

O bucurie pentru suflet sunt și titlurile lucrărilor, precum „Culcușul apei”, „Nașterea pământului din focul primordial”, "Manuscrisul de aramă”, "Florile norocului”, „Simfonie argintie pentru copacul alb”, „Limbile de foc ale pământului”, care nu numai că divulgă background-ul filologic al autoarei dar, pot fi ele însele subiecte ale unui volum de poezii.




duminică, 18 iunie 2017

ART SAFARI - Pavilionul de artă București, azi, ultima zi de vizitare


 

Din colecțiile particulare, regăsim, alături de reviste ale vremii precum "Facla", cartea "Proverbe și zicători" cu ilustrații de PERAHIM, publicată de  "EDITURA DE STAT PENTRU LITERATURA DE ARTĂ". 
Din aceasta de pe urmă  alegem câteva desene ilustrând adevăruri nemuritoare, reiterate și reilustrate de-a lungul vremii de nenumărați graficieni:
1. "Cu două fețe"
2. "Nu aude fața ce aude dosul"
3. "Bună ziua căciulă că stăpân-tu n-are gură"
4. "Cinci degete la o mână și unul nu seamănă cu altul".

Lăsăm cititorii să identifice fiecare lucrare....




sâmbătă, 17 iunie 2017

The 3rd International Salt & Pepper Satirical Art Salon - Awards & Qualified Participations


The lists of awarded artists of 3rd IS&PSAS


Qualified  Participants into 3rd IS&PSAS

Agoes Jumianto, Indonesia; Ahmad Momeny, Afghanistan; Ahmed Samir Farid, Egypt; Aleksandr Zudin, Russia; Alexander Dubovsky, Ukraine; Ali Shafei, Iran; Alisson Ortiz Affonso, Brazil; Alvydas Ambrasas, Lithuania; Andrea Pecchia, Italy; Arif Srabilor, Indonesia; Ba Bilig (BI LI GE), China; Bingling, China; Biswajit Abhijit Guha, Germany; Bobo Pernecky, Slovakia ; Bogoljub Antanasijevic, Serbia; Boris Erenburg, Israel; Camilo A. Triana C., Colombia; Carlos Amorim, Brazil; Cheng Shibi (Jin Di), China; Cornel Chiorean, Romania; Daniel Eduardo Varela, Argentina; Dariusz Dabrowski, Poland; Darko Drljevic, Montenegro; David Hafez, USA; Davood Kamali, Iran; Demetrios Coutarelli, Greece; Dina Abdelgawad Shosha, Egypt; Doru Axinte, Romania; Dragomir Djukic Charlly, Montenegro; Dumitru Ștefănescu,STEF, Romania; Eder Santos, Brazil; Edwin Perales, Peru; Efat Amjadipoor, Iran; Elena Ospina, Colombia; Elrayah Ombaddi Abubaker, Sudan; Emad Salehi, Iran; Erdogan Basol, Turkey; Érico Junqueira Ayres, Brazil; Ester Lauringson, Estonia; Fakhredin Dost Mohamad, Iran; Francisco Juska Filho (Juska), Brazil; Gennady Nazarov, Russia; Guibao Gai, China; Gustavo Caballero Talavera, Mexico; Hamid Soufi, Iran; Heino Partanen, Finland; Henryk Cebula, Poland; Huseyin Cakmak, Cyprus; Jacek Frackiewicz, Poland; Jalal Pirmarzabad (MARZABAD), Iran; Jiaruijun, China; Jin Xiao Xing, China; Jing Shan, China; Joao Bosco Jaco de Azevedo (J.Bosco), Brazil; John Xagoraris, Greece; Jovcho Savov, Bulgaria; Julio Carrión Cueva (KARRY), Spain; Kaan Saatci, Turkey; Kamil Jerzyk, Poland; Kapusta Mykola, Ukraine; Kazanevsky Vladimir, Ukraine; Klaus Pitter, Austria; Kokarev Sergey, Russia; Kononov Dmitry, Russia; Konstantin Chakhirov, Russia; Li Hai Feng, China; Li Xiaoyang, China; Li Zhong, China; Liu Qiang, China; Liviu Stănilă, Romania; Lou Peidong, China; Lu Nan, China; Luis Eduardo Leon, Colombia; Marco Ramos Trujillano, Peru; Marwa Ibrahim, Egypt; Mehdi Afradi, Iran; Michael Mayevsky Misha, Ukraine; Mihai Boacă, Romania; Mihai Ignat, Romania; Mileta Miloradovic, Serbia; Miro Georgievski, Macedonia; Miroslav Jakovljev, Serbia; Mohammad Saleh Razm Hosseini (Abou Kourosh), Iran; Nicoleta Ionescu, Romania; Oleg Loktyev, Ukraine; Oleh Smal, Ukraine; Omar Pérez, Spain; Omar Seddek, Egypt; Ovidiu Serb, Greece; Paul Kempeneers, Belgium; Prabu Perdana, Indonesia; Qijignyan, China; Rainer Demattio, Germany; Raquel Orzuj, Uruguay; René Bouschet, France; Rešad Sultanović, Bosnia&Herzegovina ; Ridha Ridha, Germany; Roberto Castillo Rodriguez (Voland), Cuba; Rock Lane Alves, Brazil; Sabine Voigt, Germany; Sairam Akundi, India; Sava Babic, Serbia; Serafim Bakoulis, Greece; Seyit Saatci, Turkey; Shahram Rezai, Iran; Shangjun, China; Slava Kazanevskyi (Jr), Ukraine; Soltan Soltanli, Azerbaijan; Soumyabrata Roy, India; Stanislav Ashmarin, Russia; Stanojevic Boban, Australia; Stephen Mumberson, Great Britain; Sun Chen, China; Suratno, Indonesea; Tadeusz Krotos, Poland; Talimonov Alexei, Great Britain; Tian En Zhao, China; Trayko Popov, Bulgaria; Ulisses José de Araujo, Brazil; Valeriy Chmyriov, Ukraine; Valery Aleksandrov, Bulgaria; Viacheslav Bibishev, Russia; Vladimir Khakhanov, Russia; Vladimir Semerenko, Russia; Vladimir Tyurin, Russia; Vladislav Dubcov, Russia; Willem Rasing, Netherlands; Yalda Hasheminezhad, Iran; Yang Lijie, China; Yang Xia, China; Yathish L Shettigar (Yathi Siddakatte), India; Youcef Aimeur, Algeria; Zbigniew Kolaczek, Poland; Zlatko Pavlovic, Bosnia&Herzegovina.

joi, 8 iunie 2017

Reflexii și refracții la Galeria Orizont, până pe 16 iunie


Lucrare Ion Tămâian (detaliu)
TRANSPARENȚE
Salonul Artei Sticlei, 2017

Ziua de 13 iunie a.c. se anunță a fi interesantă pentru artele sticlei: Salonul Sticlei "Transparențe",  organizat de Filiala Arte Decorative  a UAPR, curatoriat în acest an de doi artiști, Cătălin Hremiuc și Lucian Butucariu oferă următoarele premii: Premiul Salonului "Transparențe 2017", Premiul pentru Tineret, Premiul pentru Debut și nu în ultimul rând, Premiul special pentru Critică și Cercetare în domeniul sticlei, doamnei Aurelia Mocanu (critic de artă, jurnalist).

Au participat în acest an la salon, truditori în domeniul artelor sticlei, indiferent de tehnicile utilizate: artiști plastici, profesori de la Universitatea Națională de Artă București și studenți aflați sub directa coordonare a acestora din urmă.

Studiul fizicii aplicate în domeniul luminii, a undelor electromagnetice din spectrul vizibil, a reflexiei și a refracției acestora asupra structurilor din sticlă sau în combinații sticlă cu metal, fibră textilă, lemn, plastic, hârtie etc., meșteșugul dobândit, talentul artistic, intuiția și inventivitatea (imaginația) sunt pietrele de temelie pentru crearea unor obiecte și structuri unice, plastice vizual, stabile ca formă și conținut.

În acest an, predomină pe simeze lucrările de dimensiuni mici și, bineînțeles, cele transparente. Lumina străbate ușor corpurile polarizând în fascicule fin colorate.
Amprentele volumetrice de mâini și picioare, instalațiile de perete, de sol sau suspendate, sugestiile ironice, vitraliile iconografice, colecțiile din sticlă "cristalizată", străpungeri ale sticlei prin structura metalică, suprafețele infuzate de culori schimbătoare, țesăturile din fire de sticlă, configurațiile scenice cu personaje miniaturale, sunt numai câteva dintre propunerile acestei ediții.
 



 Participanți

Maria Apostol, Panteleymon Arnaudov, Cristina Bolborea, Lucian Butucariu, Diana Butucariu, Vlad Cioroiu, Sintia Costache, Manole Dorel Andrei Efremov, Valeriu Gagu, Alexandru Ghilduș, Mihai Hlihor, Cătălin Hrimiuc, Cristina Ilinca, Ovidiu Ionescu, Jorge Mafu, Ileana Dana Marinescu, Alexandra Mureșan, Marian Nacu, Ana Maria Nagy, Marcel Nuțu, Mihaela Obadă, David Leonid Olteanu, Eugen Pană, Mădălina Papastere, Andrei Alexander Pop, Vioara Popescu, Dan Popovici, Radu Popovici, Carmen și Horia Pușcariu, Andrei Romoceanu, Victor Săraru, Valeriu Semenescu, Ioana Stelea, Ion Tămâian, Mihai Țopescu, Cornelia Untilov, Gabriela Velea și studenții:
Sorin Andronescu, Ana Bradu, Cristian Cernățeanu, Silvana Constantin, Alexandru Drăgoi, Alina Dobrică, Laura Dumitrescu, Ana Maria Maioru, Maria Mancianu Bogatu, Diana Manda, Dan Marincovici, Carinee Minasian, Irina Nicolae, Neculai Oprea, Ștefan Szabo, Carmen Teodor Cozma, Andrei Vasu - Iugat
"APAtie" - Ovidiu Ionescu (detaliu)